تبلیغات
جنبش ممانعت از جنگ با خدا - تاریخچه تاسیس سازمان اقتصاد اسلامی

ربا جنگ با خداست
جنبش ممانعت از جنگ با خدا
وبسایت جدید جنبش
وب‌سایت جدید جنبش

تاریخچه تاسیس سازمان اقتصاد اسلامی

تاریخ:چهارشنبه 4 بهمن 1391-06:00 ب.ظ

در سال ۱۳۴۶، نخستین صندوق قرض الحسنه به نام صندوق ذخیره جاوید در « مسجد لرزاده» به راه افتاد. بعد افراد متدین دیگری هم پیدا شدند که صندوق اندوخته جاوید را راه انداختند. من جزو موسسان صندوق اندوخته جاوید بودم و در صندوق ذخیره جاوید هم به عنوان مشاور شرکت داشتم.


قبل از انقلاب امکان فعالیت واقعی قرض الحسنه در ایران وجود نداشت اما به محض اینکه انقلاب پیروز شد، ما احساس کردیم که باید سازمانی تشکیل داد که بتواند بر فعالیت همه صندوق ها نظارت داشته باشد. ما مصمم شدیم که برای مبارزه با نظام ربوی بانک ها، بانک اسلامی تاسیس کنیم. به این ترتیب بنای «تشکیل سازمان اقتصاد اسلامی» از همان روزهای اولیه سال ۱۳۵۸ ریخته شد و هیات مدیره تصمیم گرفت با بسیج همه صندوق ها، مقدمات تاسیس یک بانک را فراهم کند.

آن روزها مجوز بانک را نمی شد به راحتی گرفت. عده ای از دوستان با آیت الله بهشتی و آیت الله میرمطهری مذاکره کردند و ایشان قول دادند وقت ملاقاتی برای ما تنظیم کنند. ما در ملاقات با امام، گذشته از دریافت مجوز، اولین حساب بانک اسلامی را به نام ایشان افتتاح کردیم.

ملاقات برخی اعضای جمعیت موتلفه با امام خمینی (ره)در شرایطی انجام شد که زمزمه ملی شدن بانک ها و صنایع به تازگی سرزبان ها افتاده بود. ما در نشست های متعددی که با مسوولان بانک مرکزی داشتیم، مجوزهای لازم را گرفتیم اما دولت موقت تصمیم گرفت بانک ها و صنایع را ملی اعلام کند. آن موقع چهره هایی در بانک مرکزی بودند که مساله تاسیس بانک بدون عملیات ربوی، برای آنها اهمیت نداشت.

با این حال، ما موفق شدیم، اما دولت موقت تصمیم گرفت که بانک ها را ملی کند. ما پذیره نویسی کرده بودیم و به متقاضیان، سهام فروخته بودیم. یادم هست که دو برابر سرمایه اولیه ای که ما مدنظر داشتیم، سهام فروخته شد. سرمایه اولیه « بانک اسلامی» دو میلیارد ریال بود، اما مردم چهار میلیارد ریال پذیره نویسی کرده بودند.

ما اصرار داشتیم که به فرموده امام، این بانک حتما باید راه اندازی شود چرا که ما فکر می کردیم کار این بانک ربوی نیست و از بقیه جداست. دولت موقت اما به شدت مخالفت داشت. ما اصرار می کردیم و آنها تن نمی دادند. تا اینکه مرحوم بهشتی و بعضی دیگر از اعضای شورای انقلاب، به ما پیغام دادند که اگر شما کنار نکشید، ۶ تن از وزرای دولت موقت استعفا خواهند کرد.

بعد از این تهدید و توصیه شورای انقلاب، ما دیگر اصرار نکردیم، اما دولت قول داد که شرایط ویژه ای برای سازمان اقتصاد اسلامی ایجاد کند. ما هم در روزنامه ها اعلام کردیم که بانک تشکیل نمی دهیم و آماده ایم که پول همه را پس بدهیم و بعد قرار شد که سازمان اقتصاد اسلامی وظیفه سرویس دهی و اعطای وام به صندوق های قرض الحسنه را بر عهده بگیرد.نوع مطلب : متن 
دنبالک ها: صندوق قرض الحسنه موحدین همدان